Strona główna » Blog » Jakie standardy powinny spełniać meble szkolne i przedszkolne?

Jakie standardy powinny spełniać meble szkolne i przedszkolne?

Dzieci w szkołach i przedszkolach powinny mieć zapewnione optymalne warunki do rozwoju i nauki. Uczniowie spędzają najwięcej czasu w ciągu dnia, siedząc w ławkach. Właśnie dlatego placówki oświatowe mają obowiązek zadbać o to, by meble dla uczniów były bezpieczne i wygodne, a także spełniały wszelkie niezbędne wymogi. Jakie standardy powinny spełniać meble szkolne i przedszkolne, aby mogły być wykorzystywane w placówkach?

Meble szkolne i przedszkolne a wymogi prawne 


Jedną z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, wybierając meble szkolne i przedszkolne, są wymogi prawne. Mowa tutaj przede wszystkim o § 9 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 roku, która brzmi następująco: „Szkoły i placówki nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty”. Obowiązkiem certyfikacji zostały objęte produkty szkieletowe, na przykład ławki, biurka i krzesła szkolne oraz artykuły skrzyniowe, czyli szafy. Oprócz tego obowiązek dotyczy również gablot, wieszaków i tablic szkolnych.

Uzyskanie certyfikatu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w szkołach i przedszkolach. W celu otrzymania certyfikatu niezbędne jest złożenie wniosku przez producenta, który planuje wprowadzić produkty do szkół czy innych placówek oświatowych. Certyfikacja opiera się o normy PN-F-06010-01:1990, PN-EN 1729-1:2016 i PN-EN 1729-2+A1:2016, które zostają przypisane na podstawie dokumentacji technicznej mebli. Przed wydaniem certyfikatu niezbędne jest również przeprowadzenia badań i testów mebli.
 

Materiał, z którego są wykonane meble i dostosowanie do wzrostu 


Z uwagi na to, że meble szkolne i przedszkolne są poddawane codziennej eksploatacji, powinny być wykonane z wytrzymałych i solidnych materiałów. Najlepiej, jeżeli w stolikach szkolnych i innych meblach zastosowane jest przede wszystkim drewno i okleiny naturalne. Jeżeli jednak pojawiają się tam tworzywa sztuczne albo materiały pochodzenia chemicznego, to muszą mieć odpowiedni atest. Istotną kwestią jest również dobór mebli, które będą odpowiednie do wzrostu uczniów.

Zostało to opisane w normie PN-EN 1729-1:2007. Zostały w niej określone wysokości siedzisk oraz stołów i oznaczenia kolorów, które powinny być zastosowane dla poszczególnych grup mebli. Kolejną kwestią jest kolorystyka mebli szkolnych. Biorąc pod uwagę higienę wzroku dzieci, w szkole i przedszkolu najlepiej sprawdzą się blaty, które mają zmatowioną i gładką powierzchnię. Warto również zdecydować się na takie produkty, które będą odporne na ścieranie, wodę i tłuszcz czy uderzenia.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
katalog 2020
ZAMÓW AKTUALNY KATALOG W WERSJI DRUKOWANEJ DLA SWOJEJ PLACÓWKI

Polecamy produkty

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu