Zabawki edukacyjne i ich rola w stymulowaniu rozwoju dziecka
Zabawka edukacyjna – co się kryje za tym pojęciem?
Nauka poprzez zabawę to podstawowe założenie zabawek edukacyjnych, które do osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystują naturalną ciekawość dziecka. W związku z tym skuteczna zabawka edukacyjna powinna być zaprojektowana tak, aby dziecko mogło stopniowo, samodzielnie lub w grupie odkrywać jej działanie oraz funkcje poprzez wykorzystanie aspektu poznawczego, emocjonalnego, społecznego oraz fizycznego. W odróżnieniu od zabawek, które nie posiadają elementu dydaktycznego, zabawki edukacyjne stymulują procesy myślowe zachodzące w umyśle dziecka, dzięki czemu rozwijają myślenie logiczne, abstrakcyjne oraz kreatywne przy jednoczesnym dostarczaniu radości płynącej z zabawy – co dodatkowo motywuje dziecko do dalszej interakcji z zabawką.
Rodzaje zabawek edukacyjnych oraz ich wpływ na rozwój dziecka
Zabawki edukacyjne mogą przekazywać wiedzę na temat otaczającego świata w ciekawy sposób, zachęcający do dalszego zgłębiania danego zagadnienia i kreowania zainteresowań. W tym celu niezwykle dobrze sprawdzają się zabawki z elementami eksperymentu, które dziecko może przeprowadzić z niewielką pomocą opiekuna. Dzięki temu młody człowiek oswaja się z koniecznością nauki oraz nie traktuje obowiązku edukacyjnego jako nieprzyjemnego przymusu.
Z kolei zabawki zręcznościowe, pomagają w kształtowaniu się koordynacji ruchowo-wzrokowej i zwiększają zdolności manualne. W tej kwestii dobrze sprawdzają się także zabawki skupione na pobudzaniu kreatywności oraz twórczego myślenia np. klocki konstrukcyjne. Natomiast zabawki, gdzie motywem przewodnim jest muzyka pozwalają na rozwój zmysłu słuchowego, poczucia rytmu oraz na poprawę motoryki całego ciała.
Ponadto wiele zabawek edukacyjnych kształtuje zachowania prospołeczne – jest to szczególnie ważny aspekt w dynamicznym rozwoju emocjonalnym, które wymaga odpowiedniej stymulacji. W tym celu świetnie sprawdzają się gry planszowe angażujące wiele emocji podczas zabawy, co pozwala na lepsze przygotowanie dziecka do życia w społeczeństwie. Natomiast gry edukacyjne typu puzzle wymagają od dziecka cierpliwości, zaangażowania, ucząc tym samym wytrwałości w działaniu i umiejętności radzenia sobie z trudnościami życiowymi.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog